Pohan.sk                Autor:Jasna Živa

14.09.2019

Minulé leto sme si s kamarátom naplánovali cyklo výlet po Karpatoch. Stretli sme sa  v piatok večer na Červenom kríži, kde sme plánovali prespať v drevenej útulni. Kamarát na moje prekvapenie prišiel oblečený iba v ľanovej košeli. Pre mňa to nebolo celkom typické vybavenie na šľapanie po kopcoch a prenocovanie v spacáku. Bol koniec augusta, slniečko cez deň vydávalo zo seba posledné letné lúče, ale v noci už celkom prituhovalo. Vysvetlil mi, že ľanové vlákno je úplne iná kvalita, ako napríklad bavlna alebo funkčné oblečenie na šport, ktoré som ja dovtedy s obľubou nosila. Košeľu môže nosiť aj tri dni po sebe a napriek tomu, že sa spotí,  nie je cítiť. Oblečenie stačí v noci zavesiť na čerstvý vzduch a ráno je krásne voňavé. Preto mu padla vhod práve aj na náš dlhší výlet. Nemusel si so sebou baliť ďalšie  kusy oblečenia.  Z  tašky zavesenej na stojane bicykla začal vyťahovať dobroty. Korbáčiky, klobásky a fľašku domácej slivovice. Hotová hostina. Namiesto náhradného oblečenia ma tak mohol šarmantne ohúriť a .vyčarovať tak príjemný večer strávený v prírode.

O ľanovom oblečení som počula už dávnejšie, nezdalo sa mi však dostatočne moderné. Košeľu, ktorú mal na sebe som si "omakala", prekvapila ma svojou jemnosťou. Bola prírodnej farby typickej pre ľan. Na hrudi sa zväzovala jemnou šnúrkou, okolo ktorej sa pekne vynímala ľudová výšivka. Vysvetlil mi, že si ju objednal cez internet na stránke Pohan.sk. Okrem ľanového oblečenia, ľanových aj kožených doplnkov, ponúkajú aj výšivky rôznych ľudových námetov. To mu umožnilo si vytvoriť svoj originálny kus oblečenia dýchajúci históriou. Pomyslela som si, že Janko vyzerá veru ako švárny junák. Keď som po trojdňovom výlete na vlastných zmysloch okúsila, že hovoril pravdu a košeľa stále vonia, neodolala som a vyhľadala som stránku, ktorú mi odporúčal.

Zostala som v nemom úžase, keď som sa preklikala ponukou dámskych šiat, blúzok, pyžám a doplnkov, ako sú opasky, tašky, náhrdelníky a dokonca aj sandále. Pánske košele, kabátce zo súkna a nohavice sa im svojou elegantnosťou vyrovnali. Prenádherné vzorované opasky ma uchvátili. Štíhlemu dievčaťu na fotkách zvýraznili pás a tým jej dodali hravosť a ženskú ladnosť. Povedala som si, že také šaty sú ako stvorené pre mňa. Odjakživa milujem prírodu.  Trápi ma, že si ju sami devastujeme. Aj preto sa snažím žiť ekologicky a ísť príkladom. Nie je to len o triedení odpadu na zmiešaný a plastový. Je to o životnom štýle. Pochopila som, že keď chcem žiť v súlade s filozofiou ekologickej udržateľnosti, tak je nutnosťou tak konať po všetkých stránkach. Týka sa to aj nákupu oblečenia. Doteraz som nevidela inú možnosť, iba slepo nasledovať konfekciu v komerčných obchodoch. Stálo ma to veľa času a námahy, kým som si v nich našla niečo pre seba. Nezaujímavé materiály, vzory, farby. Pri mojej výške 157 cm a nekonfekčnej postave som zistila, že väčšinu takto kúpených vecí som nakoniec nenosila. Nejakým záhadným spôsobom mi v kabínke sadli, doma som sa v tom však už necítila dobre. U Pohana som si však nevedela vybrať. Páčilo sa mi všetko!

Na ich stránke som si prečítala o tom,  ako sa ľan spracováva a ako sa ošetruje. Pomyslela som si, že naši predkovia vedeli, čo je dobré. Spomenula som si na obrazy martinského rodáka Martina Benku, ktoré sme chodili obdivovať ako študenti umeleckej školy v Martine. Moje prvé šaty od Pohana bola tehlovo červená široká sukňa a biela blúzka s krátkym rukávom. Do hnedého papiera oviazaného špagátom mi pribalili okrem prívesku s názvom Perúnov kvet aj darček, ozdobu v tvare slovanského kvetu. Pripomínalo mi to kvet života, ktorý objavili napríklad aj na stenách jednej egyptskej pyramídy. Šaty som si obliekla hneď v práci a s nadšením som zistila, že mi sadli ako uliate! Prenádherný strih mi zvýraznil pás.  Cítila som sa ako slovanská žena v kroji. Podobne ako tie,  ktoré Martin Benka znázorňoval vo svojich obrazoch. Dodanie síce pre veľký záujem trvalo dva týždne, za to čakanie to však stálo. Spomenula som si na milý hlas pani, ktorá mi volala pár minút po odoslaní objednávky. Chcela sa ubezpečiť, či mi čakanie nebude vadiť.  Mali už skúsenosť s ľudskou nedočkavosťou, pobavila som sa. Ja by som tiež voľakedy nevydržala čakať.  Pani v telefóne mi vysvetlila, že sukňu musia dať do výroby, pretože sa im minuli na sklade. Pomyslela som si, ako dávno neušili niečo len pre mňa. Bol to nádherný pocit. 

Martin Benka, olej na plátne
Martin Benka, olej na plátne
Ľudové výjavy Martina Benku
Ľudové výjavy Martina Benku
Švárny junák z Martina
Švárny junák z Martina

Šaty som začala nosiť do práce, na špeciálne príležitosti, ako rodinné oslavy, na výlety do cudzích miest, na prechádzky po Bratislave, do múzeí, na festivaly v prírode, stanovačky a bubnovačky. Cítila som sa a v nich ako princezná a reakcie môjho okolia mi to potvrdzovali. Hľadala som svoju vonkajšiu krásu a našla som ju u Pohana. Sukňu som si zobrala aj na svoj prvý spirituálny pobyt v Španielsku. Zahraničným kamarátom som tak mala príležitosť vysvetliť, že nosím tradičný slovanský odev v novom modernejšom spracovaní. Slovania boli veľmi duchovný národ a pohanstvo ako také sa stalo pre mňa ekvivalentom mojej národnej hrdosti. Po návrate som ihneď zatúžila svoju zbierku ľanových šiat rozšíriť.

Pretože sa blížil koniec leta, rozhodla som sa pre biele šaty s dlhým rukávom. Dievčina na fotke s kvetinovým vencom vo vlasoch a ľudovým opaskom vyzerala ako nevesta. Predstavila som si, že toto by mohli byť pokojne aj moje svadobné šaty. Hoci som vtedy partnera nemala, uverila som, že tieto šaty mi lásku do života prinesú. Medzi doplnkami som objavila nový červený vzorovaný opasok a ľanový šál staroružovej farby. Odoslala som svoju objednávku. O pár minút mi zazvonil telefón. Volala mi známa pani z Pohan tímu, že som zabudla udať veľkosť. S počuteľným úsmevom dodala, že podľa poslednej objednávky usudzuje, že to bude XS. Ja som ich zas uistila, že na ušitie majú čas, pretože som sa práve chystala na dovolenku v Chorvátsku. Pozitívna energia sa z príjemného hlasu preniesla aj na mňa.  Začala som sa tešiť na svoju slovanskú svadbu tak, ako som si ju vedela vybaviť v mojich predstavách. Videla som seba, ako kráčam k svojmu ženíchovi bosá po tráve, v nádherných bielych ľanových šatách. Tento príjemný pocit vo mne zostal počas celej dovolenky. 

Po návrate sme však s maminou riešili zložitú rodinnú udalosť. Môj otec mal infarkt a tak som sa ponáhľala za ním do Martina.  Rozhodla som sa o neho postarať. Šaty ma už čakali u kuriéra v Bratislave, ja som ich však nestihla vyzdvihnúť. Zavolala som teda na známe číslo a vysvetlila som pani z Pohana svoju situáciu. O pár dní nato u môjho otca v Martine zazvonil kuriér. V rukách mal môj balík od Pohana. Moje svadobné šaty! Medzičasom ma osud spojil s jedným mužom. Stretávali sme vtedy už pár týždňov a keď som sa vrátila so svojimi šatami z Martina do Bratislavy, nás vzťah sa zmenil z kamarátskeho na partnerský. Momentálne v nich asistujem svojmu priateľovi Tomášovi pri terapiách. Pomáham ľuďom prekonávať ich problémy a traumy.  Šaty mi do života priniesli pocit ženskosti, jemnosti, čistoty.  Ich biela farba mi rozjasňuje myseľ. Cítim sa v nich ako lesná víla, ľudová liečiteľka a šamanova pomocníčka v jednom. Ťažko povedať, či mi naozaj do života pričarovali vytúžený vzťah. Jedno je však isté.  Priniesli mi do neho svetlo, ktorým som aj ja sama. 

Po návrate z dovolenky si ma šaty našli v Martine
Po návrate z dovolenky si ma šaty našli v Martine
Šaty som si musela obliecť aj pokrčené ihneď po tom ako som ich rozbalila
Šaty som si musela obliecť aj pokrčené ihneď po tom ako som ich rozbalila
Náhrdelník Perúnov kvet a vzorovaný opasok Východ šaty nádherne dopĺňajú
Náhrdelník Perúnov kvet a vzorovaný opasok Východ šaty nádherne dopĺňajú
Ľanová šatka staroružovej farby sa hodí do jesenného veterného počasia
Ľanová šatka staroružovej farby sa hodí do jesenného veterného počasia

Minulý týždeň sme išli s Tomášom na koncert speváčky Simrit, ktorý sa konal v budove Slovenského rozhlasu. Jej nádherná hudba dýcha spiritom. Naživo je to naozaj vesmírny zážitok. Ja som sa chystala doma, kamarátka Lucka mi ešte točila vlasy. Tomáš ma mal vyzdvihnúť na zástavke električky. V tehlovej sukni od Pohana som sa cítila ako moderná popoluška, vystupujúc z červenej električky. Podobne ako Popoluška vystupovala z koča ťahaného bielymi koňmi. Zasmiala som sa, že mám čas do dvanástej kým stratím tenisku. Môj princ tam na mňa už čakal.  Ako prvú vec mi pochválil sukňu, ktorá mala v ten večer u neho premiéru. Dokonca farebne ladila k jeho nohaviciam, ktoré si kúpil v jógovom centre v Štřílkach. Neskôr sme ich premenovali na Aladinky. Pošúcham a dostanem prekvapenie. Lístky sme mali zakúpené v prvom rade a ja som sa tak počas koncertu cítila ako kráľovná. Simrit spievala mantry iba pre nás a ja som si uvedomila, že toto je iba začiatok niečo krásneho. Stúpala som ku hviezdam.

V sukni od Pohana sa cítim ako princezná,za chvíľu nasadám na svoju električku
V sukni od Pohana sa cítim ako princezná,za chvíľu nasadám na svoju električku
Slovanský štýl mi sadol ako uliaty, stihy, farby..naši predkovia vedeli, čo je dobré
Slovanský štýl mi sadol ako uliaty, stihy, farby..naši predkovia vedeli, čo je dobré
Sukňa sa hodí na všetky príležitosti, hoci aj na objímanie stromov
Sukňa sa hodí na všetky príležitosti, hoci aj na objímanie stromov

Z času na čas ma v mysli navštívi myšlienka, čo má asi Pohan nové. Doteraz ma vždy niečím prekvapili. Tak sa stalo aj tentoraz. So vzrušením som na ich stránke objavila nové letné šaty. Hneď som po nich zatúžila. Zamyslela som sa,  čo nádherné by mi do môjho života mohli priniesť. Vždy som veľmi túžila po dovolenke v Ázii. Zažiť teplo, keď je u nás zima. Bledomodré šaty na ramienka by  boli na tento zážitok ako stvorené. Čo sa stane tam, vedia len ony.