Cesta Piatich Elementov

5. Mája a/alebo 2. apríla

Je priateľským stretnutím ľudí, ktorí milujú prírodu. Spoločne sa prejdeme nádhernou prírodou, tam kde nás vietor zaveje. Energiu budeme naberať z prvých jarných lúčov, očistíme a požehnáme vode, Matke Zemi. Prinesieme jej dary,  vytvoríme alebo obnovíme vzťah. Budem mať pre vás pripravené krátke vizualizácie alebo meditácie ale toto nie je kurz, nie je tu lektor a účastníci, sme súputníci na spoločnej ceste kedy vnímame, že je potrebné uctiť si Živly a vrátiť sa k tomu, čo naši predkovia už dávno vedeli...že uvoľniť sa a plávať po prúde je tá najľahšia cesta...Zavediem vás na svoje obľúbené miesto rozjímia..Kamenné Tváre nad Horárňou Krasňany a možno spolu objavíme ďalšie nádherné miesta..

Po spoločnej ceste Vás pozývam sa ohriať pri ohníku (v prípade chladnejšieho počasia u mňa doma) a spoločne si v kruhu požehnať a spojiť sa s duchom Rapé (indiánska očistná medicína). 

Vstupné dobrovoľné. Prípadne možete doniesť dar prírode a bytostiam stredného sveta (krištáliky, kamienky, čokoláda, hocičo, čo vyrobil človek..to majú radi ).  Do ohníka suché byliny. 

Viac o Rapé TU: Prosím dôkladne si prečítajte o Rapé!!!


Odkedy som objavila v sebe vzťah s Elementami (živlami) môj život sa zmenil. Je akýsi jednoduhší, radostnejší, plnší, dobrodružnejší. Elementy sú nádherný nástroj, ktorý človeku môže pomôcť naučiť sa spojiť s tvorcom v sebe.  

Život vnímam ako divadlo. My sme tí herci, ktorí to všetko prežívajú a berú sa vážne. Vzduch alebo vietor je dej, zápletka. Býva hravý, niekedy aj taký šibalský. Hrá sa s postavami, mení podmienky, zabáva s kulisami, s dejom, prináša nové prekvapivé informácie, zápletky, nedoruzumenia...aby nebola na pódiu nuda. V bežnom živote môžeme si ho môžeme volať aj  keď sa nevieme rozhodnúť alebo potrebujeme vyjasniť myseľ a správne nasmerovať svoje konanie. Spomeňte si na objavy námorníkov, ktorí sa nechali unášať vetrom. My sa takisto môžeme uvoľniť a nechať sa viesť, stačí dôverovať.  Na vzduch sa napájame cez nás dych. Môžeme si zároveň uvedomovať, že tento vzťah je recipročný.  Je o dávaní a prijímaní ajkeď vzduch to ako muž priam nevyžaduje (vystačil by si aj sám) ale ja si rada predstavujem, že sa mu páči keď cez neho môžem vnímať rôzne vône a on zas môže cez ľudské zmysly zakúšať túto skúsenosť. 

Slnko ako element Ohňa je v tomto divadle zas za osvetľovača. Predstavte si, že by sme sa ako diváci pozerali na dianie na pódiu bez reflektorov. Slnko dáva tomu energiu, život, svetlo..a zároveň je tým, kto sa na to pozerá. Vďaka slnku môžeme uvidieť pravdu v nás..môžeme plniť úlohy duše, vnímať..ale slnko zároveň aj lieči a upokojuje, zohrieva nás. My máme kúsok Slnka každý v sebe,v strede našej hrude, v Solare..oheň je dar človeku, ktorý pochádza z Hviezd. Môžeme sa naň kedykoľvek napojiť.

Zem a Vodu vnímam tak trochu spoločne, pretože na rozdiel od Ohňa a Vzduchu pochádzajú z prostredia, v ktorom sme a zároveň máme na nich priamy vplyv. Môžeme ich akoby viac kultivovať a to oni priam milujú. Zemi sa veľmi páči, keď s ňou pracujeme, keď k nej budujeme vzťah. Vietor a Slnko z môjho vnímania Sú a my sa na ne môžeme napojiť ak chceme. Ale Zem a Voda priam vyžadujú vzťah (sú to ženské bytosti), budovanie vzťahu ich napĺňa a oni nám to tisícnásobne vracajú naspäť. Preto budujme si vzťah k Zemi a k Vode tým, že ich navštevujeme, spievame im, žehnáme im, nosíme dary!  Zem je to pódium na ktorom hráme divadlo s názvom život, sú to ale aj kulisy a naše telá, ku ktorým si tiež pestujeme vzťah. Voda to sú emócie, sú to naše prežitky, naša navigácia. 

Za tým všetkým je však režisér...či je ten režisér Boh, vnútorné vedenie, duša alebo niečo iné..to už nechám na každého z vás nech si počas našej Cesty Elementov nájde tú odpoveď v sebe. 


Ohník založíme rituálne, môžete si priniesť obetiny - suché byliny. Každý vhodí do ohňa za hrsť byliniek a vysloví nejaké želanie alebo vyjadrí vďačnosť za niečo. Takýmto spôsobom sa "posielajú želania Bohu". Alebo je možné na kus papiera či iného materiálu nakresliť svoju obavu, strach či negatívnu vlastnosť. Potom ju rituálne vhodíte do ohňa s vyslovením želania, aby ju oheň spálil, očistil a premenil na niečo pozitívne.Budeme pracovať so silovými zvieratami, ktoré sú tiež považované za medicínu (tzv. zvierací učitelia). Toto učenie tiež pochádza od severoemerických indiánov. Budeme si privolávať silu jednotlivých zvieracích učiteľov a napojíme sa na nich pomocou vizualizácie. Vytvárame si s nimi vzťah.

Pobyt vonku je plánovaný do 17:00 hod ale rátajte s tým, že sa môže predĺžiť.Účasť na Ceremónii Rapé je dobrovoľná.

Pripravte sa na celodenný pobyt v prírode, budeme veľa kráčať ale aj ležať. Zoberte si karimatky. Budeme sa spájať s vodou, namáčať si nohy a ruky v potoku, pribaľte si uterák. Nachystajte si najlepšie teplé ale ľahké jedlo so sebou, prípadne oriešky. Náhradné oblečenie keby pršalo a vreckovky na ceremóniu.

Nezabudnite si hudobné nástroje (malé), ktoré sa vám budú dobre nosiť. Využijeme ich pri ohni počas ceremónie. Ak nemáte nevadí, niečo vám požičiame. A Tiež talizmany, minerály a iné predmety na nabíjanie. Jedlo si nebaľte do mikroténových sáčkov aby ste sa navzájom šušťaním nerušili. 

Ďakujem dôveru  teším sa na nové spojenia v prírode!

Lucia Jasna