Kreatívna terapia - ČistoTY

1 klient, 1 terapeut

Terapia, po ktorej si niečo odnesiete domov. Terapia so zámerom a integráciou. Nechajte sa uniesť svojimi emóciami. Kreativita je jeden z prejavov pravého ja. Objavte presvedčenia o sebe, ktoré vás limitujú. Umelcami sa nerodíme, umelcami sa stávame. Dovoľte svojmu dielu, nech k vám prehovorí. Nezáleží na tom, ako obraz vyzerá, ide o to, čo v nás vyvoláva. Procesom sprevádza Jasna Živa.

Hlavný nástroj: 

Hlavným nástrojom ste vy sami. S mojou podporou sa spojíte sa so svojím autentickým, tým, že  umožníte sami sebe, napojiť sa na svoje pravé ja. A to všetko prostredníctvom voľného prúdu kreativity. Terapia je vhodná nielen pre tých, čo už skúsenosti s tvorením majú. Ľudia, ktorí nemajú umeleckú alebo tvorivú prax, majú zvyčajne menej tráum a skúseností s posudzovaním a porovnávaním svojich výtvorov. Terapiu je možné použiť pre rôzne druhy kreativity. Môže to byť napríklad maľovanie akrylom  na plátno, kreslenie, grafika ale aj písanie prózy alebo poézie, vyrábanie bižutérie alebo rôznych ozdobných predmetov. So zámerom!

Ak sami zacítite volanie, že toto je to pravé pre vás,  nasledujte ho! Dohodnite si schôdzku s vašim vnútorným umelcom. Rada vás s ním zoznámim. Keďže ste ho pravdepodobne dlhé roky odmietali, je zranený, a bude pre vás jednoduchšie, keď vám niekto vytvorí podporujúce prostredie. 

Ako som sa k tomu dostala: 

Vyhorela som v práci aj v osobnom živote. Životné ciele, ktoré som si dala, už boli splnené. Túžila som po rodine, no správny partner neprichádzal. Voľný čas som už nechcela mariť vysedávaním s cudzími ľuďmi po baroch. Vedela som, že chcem na sebe pracovať. Okrem cvičenia a meditácií mi chýbalo ešte niečo..čo by ma napĺňalo vnútornou spokojnosťou. Niečo hmotné, niečo kreatívne..spomenula som si na to, ako rada som maľovala. Budem to ešte vedieť? Nezabudla som to? Však to bolo také ťažké...veď mi to išlo...utekala som cez okno z Ľudovej školy umenia..pani učiteľka mi prekreslila niečo na výkrese...chlapec, ktorý sa mi páčil, ma ignoroval..tak som sa na ten kurz vykašľala..Po 15tich rokoch som si.kúpila farby a začala maľovať len tak pre seba. Zmena nastala, keď som pri meditácií dostala nápad: "Namaľuj si niečo na privolanie lásky. Vieš, namaľuj si niečo na privolanie muža, ktorého si videla v meditácii. Toho pravého,  pri ktorom si sa cítila tak báječne. Daj to na plátno!" Poslúchla som svoj vnútorný hlas a na moje prekvapenie, vždy, keď som sa znovu pozrela na obraz,  naplnil ma láskou a nehou, ktorú som k nemu cítila. 

Takto som namaľovala niekoľko obrazov. V meditácii som sa naladila na konkrétny problém, ktorý som práve potrebovala riešiť. Písala som si myšlienky, odpovede na nespočetné otázky. Obrazy sa stali mojimi učiteľmi. Dnes už rozoznám kedy maľujem z hlavy a kedy som napojená na silu Tvorenia. Prechádza mnou, ide odniekiaľ zvonku, mimo moju kontrolu. Je to veľmi oslobodzujúci a uvoľňujúci stav. Je to stav bezhraničnej pravdy. Samej k sebe.. Vtedy neexistuje čas, nedýcham, nejem, nepijem,nepotrebujem spať. Som spojená s vlastnou podstatou. Možno veríte na Boha, na jednotu, na pravdu, je jedno ako to nazveme. Pri takomto maľovaní som sama sebou. 


Čo budeme robiť:


Terapia bude prispôsobená podľa individuálnych potrieb klienta. Každý sme jedinečný a každý potrebujeme svoj vlastný postup. Niekto si bude chcieť počas meditácie, písať  myšlienky na papier. Iný ich bude komunikovať nahlas. Nie je tu žiaden správny ani nesprávny spôsob. Na ukážku poskytujem nasledujúci príklad:

  1. Niekto si je svojim zámerom istý, niekoho je potrebné naviesť pomocou otázok. Napríklad: ako sa cítite vo svojom tele práve teraz? S akými emóciami sa stretávate vo vašom živote? Čo vás trápi, aký problém neviete dlho vyriešiť?  Správne vedený rozhovor nám umožni konkretizovať, čo by ste si chceli priniesť do života alebo čo by ste chceli na vašom živote zmeniť. 
  2. Pomocou riadenej meditácie vypneme urozprávanú myseľ a každodenné problémy tak necháme na neskôr. Uvediem vás do meditačného stavu, kde sa napojíte na vlastnú tvorivú inteligenciu. Meditácia trvá max. 30min, pomocou imaginácie sa  nacítime na splnenie vášho zámeru.
  3. Budeme integrovať myšlienkové a pocitové vnemy z meditácie. 
  4. Samotný  proces - tvorba intuitívnej maľby. Nebudeme sa učiť tieňovať, maľovať postavy ani to, ako sa majú presne používať štetce. Keď to tak na nás príde, budeme maľovať kľudne aj holými rukami. Kreativite sa medze nekladú.  Ide o to úúúúplne vypnúúúúť myslenie...je jedno, či obraz bude taký alebo onaký. Je jedno či sa nám bude páčiť. Dokonca je jedno, čo na to povie partner, kamarátka, či kolegovia. Obraz je len pre nás a je odrazom našej duše, preto tu platí zásada dôvernosti. Taktiež sa oslobodíme od akéhokoľvek posudzovania či kritiky.  Prenecháme priestor pre intuíciu. Predstavíme si že, sme kanál, ktorý umožňuje vedomiu sa naplno prejaviť, kritizovali by sme ho? Van Gogh zomrel ako chudobný nepochopený umelec, dnes sa predávajú jeho obrazy za niekoľko miliónov dolárov. 
  5. Integrácia s obrazom. Necháme hotový obraz nech na nás pôsobí. Použili sme skôr svetlé alebo tmavé farby? Vyvoláva v nás negatívne alebo pozitívne emócie? A čo samotný proces maľovania. Tancovala som pri tom alebo som sa často otáčala chrbtom, poprípade som sa nechala vyhodiť z rovnováhy? Hnevala som sa sama na seba, že mi to nejde alebo som sa cítila ako dieťa, ktoré práve objavilo dúhu? Neustále som sa kritizovala alebo som vypla logickú myseľ a spamätala som sa až keď mi na plátne neostalo volné miestečko? Aké som mala myšlienky predtým a ako s cítim teraz? "Docvaklo" mi niečo? Aké presvedčenia o sebe som objavila? 
  6. Integrácia na doma a prípadná konzultácia cez telefón. Transformačný proces nám bude pripomínať obraz, ktorý si odnesiete domov. Môže dodatočne vyplavovať emócie.


Bude mi cťou vás sprevádzať týmto procesom. Mne to dalo neskutočne veľa. Vyvinulo sa to celé tak nejako spontánne a s ľahkosťou a s radosťou. Moje obrazy pracovali nielen so mnou ale aj s ľuďmi, ktorým som  ich darovala. Je to  moje poslanie.. 


Vaša Jasna Živa


Zuzka a jej energetický obraz namaľovaný počas individuálnej terapie. Zámer: nájdenie práce snov, naplnenia v pracovnej oblasti.
Zuzka a jej energetický obraz namaľovaný počas individuálnej terapie. Zámer: nájdenie práce snov, naplnenia v pracovnej oblasti.
Lucka a jej radosť pri tvorení
Lucka a jej radosť pri tvorení
Naty
Naty

Chcem získať viac informácii o Individuálnej terapii Čisto- TY!